Місто Котор<br>Чорногорія
Котор

Котор кинув якір між сірими горами та морем і завуолював своє життя за високими та широкими валами. Його опори, здається, були вічно зростаючі скельні кучері вздовж пагорба, аж до старої фортеці, що виходить на місто.

Це драматичне місто, де сьогодення живе в лабіринті середньовічних церков, соборів, венеціанських палаців та стовпів. Котор складається з контрастів - старих площ із сучасними кафе, звуків серенади та живої музики, відлуння кроків по вузьких брукованих алеях і ледачого муркотіння котів, що лежать під балконами з кованими перилами, прикрашеними петуніями.

Увечері стіни Котора яскраві, як смолоскипи від язичницького ритуалу. Коли настає час карнавалів, на вулицях стає тісно, факели зливаються з феєрверком, і весь Котор перетворюється на одну велику іскру.

Котором правили іллірійці, римляни, візантійці, австро-угорці та венеціанці. Ці завойовники залишили за собою багато статку, такі як ренесансні палаци, барокові вежі та його наймонументальніший заповіт - собор Святого Трипуна, який на три століття старший за відкриття Америки. Велика кількість пам’яток культури та мистецтва внесла Котор до списку охоронюваної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Фортифікаційні споруди Котора виросли на пагорбі Святого Іоана з 9 по 19 століття. До фортеці Святого Іоанна на вершині веде 1350 сходинок для тих, хто прагне чудового краєвиду на місто та затоку.

У Старому місті є три брами, які ведуть до сусідніх міст, розкиданих навколо Которської затоки. Котор також має Казкові ворота - вигнуту скелю над містом. Легенда говорить, що лише улюбленці феї, прямі нащадки старих моряків та засновників міста, можуть бачити, як вона сидить на скелі і чекає, поки золотий корабель, на якому вона вирушить у далекий світ, повернеться і підтвердить, що Котор це найкрасивіше місто у світі.

У Которі та навколо нього існує багато міфів та легенд. Відвідайте Котор і дізнайтесь їх усі самостійно!

Історія Котора

Котору більше двох тисяч років, і його назва походить від слова Декатера (від старогрецької katareo - означає ГАРЯЧИЙ). Письмові джерела згадують “Верхнє місто”, яке стосується найстарішої частини помешкання на вершині пагорба Св. Івана (St. Ivan), що знаходиться над Котором, та “Нижнього міста”, теперішнього старого міста Котора.

Багата історія Котора паралельна багатій культурі міста,  яким правили багато завойовників: іллірійці, венеціанці, австрійці, французи...

Спочатку містом правили іллірійці (III і II століття до н. е.). З іншого боку, римляни вважаються засновниками Котора 168 р. до н. е. - 476 р. н. е. Котор перебував під їх правлінням до розпаду Римської імперії в 476 р. н. е. Під назвою Акрувіум. Після римлян, до 1185 року Котор перебував під владою Візантії. За часів Візантії Котор був названий Декадерон.

Період з 1185 по 1371 рік Котор залишається одним із прибережних міст, що входять до складу середньовічної сербської держави, під управлінням династії Неманич. Династія Неманич називає місто Котор, і роблять його морським портом, через який вони підтримують зв'язок із заходом. Під час правління сербської династії Неманич Котор переживає значний економічний та культурний підйом.

Після династії Неманичів Котор переймають угорці. Угорський король Людвік править Котором з 1371 по 1384 рік. Після цього Котором управляє боснійський король Твртко I (1384 - 1391).

В період з 1391 по 1420 рік Котор є незалежною республікою. Через небезпеку завоювання міста турками, у 1420 р. Которчани добровільно та відповідно до рішення Великої Которської ради передають управління містом Венеціанській Республіці. До 1797 року в Которі царювала Венеція. Враховуючи той факт, що на той час Котор був полем битви, період до 1797 року вважається найдраматичнішим і найважчим в історії Котора.

Історія Котора також відзначає природні катастрофи. У Которі сталося кілька землетрусів. Котор також переживав роки, коли світ був оточений заразною хворобою - чумою.

З 1797 по 1805 рік Котор є частиною Австрійської імперії. У 1806 році росіяни приїжджають до Котора. Вони керували містом лише рік - до 1807 року.

Невдовзі французи загрожують Котору. Оскільки російська армія була розгромлена французами, в битві під Фрідландом росіяни з таємним контрактом віддають Котор Франції, яка панує над Котором з 1807 по 1813 рік.

Чорногорський правитель Петро I Петрович допомагає которчанам у вересні 1813 р. У той час чорногорці та жителі Боки (інша назва которчан) разом воюють проти французької монархії. Тож у той час відбувається певний союз Боки та колишньої Чорногорії. Однак цей союз проіснував лише 9 місяців, оскільки Паризький мирний конгрес, який відбувся в 1814 р., не визнав цього союзу, тому після цієї конференції (Бока з оточенням) передається Австрії (1814 - 1918).

Столітнє правління Австрії над Котором було відзначено численними повстаннями жителів Боки Которської. Визволення від Австрії Котор чекав у 1918 році.

Як і всі інші міста колишнього Королівства сербів, хорватів та словенців, Котор, який був виснажений численними окупаціями, чекав найбільшої війни, що коли-небудь велася - Другої світової війни, в 1941 році. Котор переживає звільнення від нацистського контролю в листопаді 1944 року.

Церкви в Которі

Котор найвідоміший завдяки Собору Святого Трифона або просто Которський собор у старому місті. Вперше цей храм згадується в IX столітті, коли в нього були занесені мощі святого Трифона, який загинув мученицькою смертю в епоху римського імператора Дечіє, у III столітті. Літописці свідчать, що той храм, найімовірніше, зник у пожежі в X столітті, і він був відбудований у XII столітті. Собор св. Трифона побудований у романському стилі з елементами архітектури Візантії. Він пережив кілька землетрусів, тому його вигляд також змінився. Особливо помітні на соборі елементи ренесансу та бароко. Європейський Союз та організація Europa Nostra, вручили в 2002 році собору диплом за велику реконструкцію та великі заходи сейсмічної безпеки найстарішого римського собору на узбережжі Адріатичного моря. Як найважливіший пам'ятник та символ Старого міста, собор Святого Трифона має багату скарбницю дорогоцінних відтінків, серед яких ми маємо: позолочений вівтар, барокові фрески та велику кількість прикрас, що мають велику цінність.

Церква Святого Миколая - найзначніша православна церква в Которі. Вона розташована у північній частині міста; вона була побудована на початку XX століття на основі старовинної споруди, зруйнованої в пожежі в XIX столітті. Поруч знаходиться церковна скарбниця з багатим фондом ікон, художніх ремесел, документів та церковних суконь. Церкві належать інші численні цінні речі, які переважно дарували заможні родини Которів.

Церква Святого Луки також знаходиться в старому місті. Вона була побудована за часів сербської династії Неманич, на початку XII століття. До середини XVII століття церква Святого Луки була головним католицьким храмом, а після війни з турками вона стала православною церквою. Вона перетворилася на православну церкву, тому що кількість православних у Которі раптово зросла. І все-таки католицькі віруючі мали свій вівтар у цьому храмі до першої половини XIX століття.

У середній частині Старого міста знаходиться церква Св. Михайла, яка з’явилася з кінця XIV століття. Археологічні залишки свідчать, що на місці сьогоднішньої церкви Св. Михайла колись у XII столітті був значно більший будинок. У східній частині Старого Котора знаходиться церква Св. Анни. Враховуючи той факт, що вона була добудувана кілька разів, не можна точно визначити, коли вона був побудована. Фахівцям з реконструкції старих споруд все ж вдалося, за допомогою деяких записів вияснити, що старша частина церкви Св. Анни була побудована в XIII столітті, а нова в XIV столітті. Церква характеризується кількома святими, яким вона була присвячена: Святий Мартін, Свята Венерада і сьогодні Свята Анна.

Інтер'єр Старого міста в Которі характерний завдяки знаменитій церкві Св. Марії Коледжате (Дама здоров'я), в Которі, більш відомої на ім'я Св. Озана. Вона була побудована на початку XIII століття. Протягом століть зазнала кілька змін. Дослідники церков виявили найдавніший археологічний корпус, який коли-небудь був знайдений - ранньохристиянську базиліку VI століття нашої ери. Серед численних пам'яток у Старому місті Котор є також церкви Св. Йосипа, Леді ангелів (Gospa od Andjela) та Святого Павла (Sveti Pavle).

До пам'ятників у старому місті Котор слід додати міську вежу, яка бере свій початок у XVII столітті, з колоною перед нею, та годинниковий механізм, який є частиною споруди. Поруч з вежею знаходиться також Вежа міської варти. Князівський палац та Міський театр, який був першим театром, який почав працювати в XIX столітті на Балканах.

Которські палаци

Котор славиться численними палацами, що характерні для романських та барокових орнаментів, настінних прикрас та великої кількості геральдики сімей, за якими палаци отримали свої назви або до яких вони належали.

Серед численних палаців ми маємо такі, що виділяються. Палац Бізанті, у романському стилі, розташований поруч із Вежею міського годинника, і він бере свій початок з XIV століття. Бароковий палац Гргурін, знаходиться в центральній частині Старого міста. Побудований на початку XVIII століття. Відома которська родина Буца, побудувала в XIV столітті палац Буца, який протягом століть кілька разів добудовувався, а пізніше він належав родині Псквалі. В околицях ми також маємо один з найблагородніших міських будинків, що походять з XIV століття, палац Вракен. Цей палац здебільшого зберіг свій первісний вигляд. Поблизу собору Свєті-Трипун знаходиться палац Драго, який був побудований у XV столітті, в стилі бароко та готики. І все-таки, на думку багатьох людей, найкрасивішим которським палацом є палац Піма, який характерний своїм готичним стилем та деякими елементами бароко. Родина Піма, якій належав однойменний палац, мешкала в Которі з XIV до XVIII століття. Нинішній вигляд палац набув наприкінці XVII століття.

Пляжі

Котор не має довгих пляжів, але деякі милі та затишні розкидані по затоці. Понтони з приємною атмосферою та схожим характером надають ландшафту особливого шарму. Багато з них перебувають у приватній власності, тож якщо ви забронюєте житло в будь-якому з красивих місць уздовж затоки Бока, у вас буде власний понтон.

  • Морінь - це піщано-гальковий пляж на невеликому мисі, забитий у тіні навколишніх гір та дерев. Старі млини, перетворені на ексклюзивні ресторани, дарують особливу харизму.
  • Байова кула - На шляху до Переста є невеликий гальковий пляж, що виник серед густої зелені лаврових дерев, доступних як із суші, так і з моря. Шезлонги, парасольки, зелень і музика роблять цей пляж дуже привабливим і популярним.
  • Ораховац - гальковий, кришталево чистий, цілий день сонячний пляж із гармонійним оточенням густої середземноморської рослинності.
  • Трстено - це 200-метровий пляж з дрібним піском, чистою водою, піщаним дном моря і незайманою природою.
  • Колись пляж Бігова був рибальським портом. Славиться своїм цілющим піском.
  • Plavi Horizonti - це приємний піщаний пляж з кришталево чистою водою та тихими і відокремленими місцями.

Покупки

У Которі є багато маленьких магазинів та бутиків, розкиданих по старому місту. Також є один великий торговий центр, який знаходиться безпосередньо біля воріт Старого міста.

Торговий центр Kamelija - це сучасне, вишукано стильне та привітне місце. Його архітектурний дизайн відповідає всім стандартам та положенням ЮНЕСКО, і, отже, він поєднує традиційні та сучасні особливості. До торгового центру Kamelija можна легко дістатись, він складається із 120 паркувальних місць, першого та додаткових двох поверхів.

У межах старого міста ви можете знайти менші магазини та продавців, які пропонують взуття та одяг відомих європейських та світових дизайнерів.  Найбільша кількість бутиків пропонує майже всі предмети модного одягу переважно італійських фірм. Которські бутики видають гармонію у виборі зразків одягу, матеріалу, і вони демонструють нам майстерність торгівлі, ніби це ремесло, яке роками робиться у Старому місті. Споживачі різного віку та смаку в которських магазинах можуть знайти майже все необхідне для гарного, гідного та сучасного вигляду.

Окрім бутиків та магазинів одягу, у старому місті ви також можете знайти велику кількість сувенірних крамниць, фотомагазинів, ювелірних магазинів, книжкових магазинів, антикварних магазинів, магазинів змішаних товарів, перукарських салонів та салонів краси, перукарень, кафе, піцерії, кондитерські тощо...

На другому вході в Старе місто, прямо через Которську Риву та гавань, ми знаходимо Которський ринок. З давніх пір це місце було призначене для обміну та продажу різних товарів. Сьогодні на цьому ринку продають переважно фрукти, овочі та рибу, але є також стенди з біжутерією та іншими дрібницями.

Которська кухня

У Которі ви можете спробувати традиційну національну чорногорську кухню, а також багато інших сучасних делікатесів. Майже немає ресторану, малої відкритої тераси, тераси готелю чи которської фієсти, де не подають которські страви. Ми пропонуємо, коли ви відвідуєте Котор, спробувати густий суп з домашньої риби (зазвичай його готують з вареної рибної форелі). Це насправді один вид рибного супу, з більшими шматками риби, рисом та різними добавками, які надають їжі темно-червоний колір та різкий аромат, який манить вас спробувати цю їжу, навіть якщо ви не фанат риби.

З солодких ласощів которчани подарують вам “фруктулу” (хрустке, сухе, солодке печиво у формі ромба), але найвідомішою їжею є которська “ньоке” (фірмове блюдо з макаронних виробів), яке здебільшого подають під час великого та знаменитого Которського карнавалу.

Окрім традиційної чорногорської кухні, яка складається з копченої шинки, сиру, оливок та знаменитих червоних та білих лоз, у Которі ви можете спробувати також усі інші види делікатесів. Майже в кожному готелі, ресторані чи кафе ви можете замовити всілякі італійські піци, а також пропонують інші італійські делікатеси.

У меню всіх которських готелів та ресторанів ви знайдете майже всі рибні делікатеси та страви, приготовані з морепродуктів: салат з восьминога, рис з морськими фруктами, густі супи з риби, омари, кальмари на грилі, різні види морської риби тощо...

Оскільки кухня в Которі переважно середземноморська, майже з усіма рибними делікатесами кулінари використовують добавки, які роблять запах та смак середземноморської кухні ще більш особливими. Це: лимон, петрушка, базилік, розмарин, часник, а також інші добавки, які роблять страву корисною та смачною.  

Раз в неділю ми відправляємо дайджест з актуальними турами.

Використання Cookies
З метою оптимальної роботи веб-сайту і його постійного оновлення 'Adriatic Travel' використовує Cookies (кукі-файли), а також спеціальний сервіс для збору і статистичного аналізу даних, пов`язаних з відвідуванням Вами нашого сайту. Продовжуючи використовувати наш веб-сайт, Ви погоджуєтеся на використання кукі-файлів та зазначеного сервісу для відстеження вподобань відвідувачів сайту і відповідної оптимізації його дизайну. Кукі-файли - це невеликі файли, які зберігаються на жорсткому диску Вашого пристрою. Вони полегшують навігацію і роблять відвідування сайту більш зручним.
прийняти